Közlekedő Tömeg Egyesület: A vármegyebérlet több tízmilliárdos lyukat üthet a tömegközlekedési büdzsén

2023. március 11. – 08:30

Másolás

Vágólapra másolva

Májustól új bérlettípus jelenik meg a helyközi közösségi közlekedésben: a vármegyékre és az egész országra szóló olcsó havibérletek biztosítanak majd utazási lehetőséget a MÁV és a Volánbusz járatain.

A bérletek hatása egyelőre megjósolhatatlan: nyáron kiderül, a nagyon olcsón vagy egyenesen jelképes összegekért megváltható bérletek a MÁV és a Volán jelen szolgáltatási színvonala mellett alkalmasak-e arra, hogy jelentősebb mennyiségű autós utazást tudjanak kiváltani. Az is kiderül, hogy generálnak-e többletforgalmat, és ez milyen hatást gyakorol majd a belföldi turizmusra.

A Közlekedő Tömeg Egyesület állásfoglalásában helyes iránynak tartja, hogy hosszú idő óta először mutatkozik kormányzati szándék a helyközi tarifák utasbaráttá alakításán keresztül a közösségi közlekedés vonzóbbá tételére, és reméljük, hogy a bérletek bevezetését további, átfogó tarifareform követi majd.

Örömteli lenne azt mondani, hogy az osztrák Klimaticket vagy a leendő német Deutschlandticket előnyeit ötvöző megoldás született, de sajnos épp azok hátrányait kombinálja a vármegyebérlet logikája.

Az egyesület kiemelte, hogy a vármegyerendszer és a közösségi közlekedés logikája, hálózatszervezése nem fed át, különösen a vasút esetében. Így rövid utazások is válhatnak két vagy több megyét érintővé, miközben akár 80-90 kilométert is lehet ugyanabban a megyében utazni. A vármegyék mérete is jelentősen eltér, akár egymás többszörösei.

A bérlet logikája alapján tovább csökken a munkáltatók részéről eddig is jogszabály alapján megfizetett 86 százalék a regionális szakaszokra, így az olcsóbb bérlet után a 86 százalék is jelentősen alacsonyabb lesz, míg a munkavállaló részéről fizetett 14 százalék csak kevésbé észrevehető mértékben csökken. Tehát a konstrukció alapvetően a foglalkoztatók zsebében hoz megtakarítást, míg az ingázók ezután is teljes árat kell, hogy fizessenek a helyi közlekedésért, amely sem a költségtérítésnek, sem a vármegyebérletek érvényességi területének nem része.

A helyi és helyközi közlekedés integrációjára kísérletet sem tesz az új termék, sőt, tovább élezi a különbségeket. Így várhatóan megnő a városokban a helyközi buszok használata, miközben az eddig is nehezen fenntartható helyi közlekedés igénybevétele és finanszírozása tovább romlik.

Mindezek mellett aggasztónak tartja az egyesület, hogy a bérletekről szóló kormányrendelet mindössze 6 milliárd forintot allokál a MÁV-Volán csoport kieső bevételeinek pótlására, mely várhatóan drámai méretű lesz. (A diákok általános 90 százalékos kedvezménye következtében például kiesik a félárú jegyek szinte teljes bevétele.) Hogy a vasúti és a buszközlekedés működőképes maradjon, ez a későbbiekben biztosan korrekcióra szorul. Míg azonban a vármegyebérlet jelentős kiadást jelent a költségvetésben,

a szolgáltatás színvonalának emelésére, például az elöregedett kocsipark vagy a végóráit élő dízelmotorvonat-állomány cseréjére továbbra sem jut forrás.

Orbán Viktor miniszterelnök február közepén jelentette be, hogy várhatóan májustól 9450 forintért meg lehet venni a vármegyei havi bérletet, amivel a MÁV-Start, a Volánbusz, a MÁV-HÉV vagy a GYSEV járatain adott megye határain belül lehet utazni. Hogy a szentendreiek, gödöllőiek, ráckeveiek mennyit spórolhatnak, ebben a cikkünkben írtunk.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!