Megtette az első lépést a magyar kormány, hogy levetessék Rogán Antalt a szankciós listáról
„Az amerikai kormány abszolút nyitott a Magyarország elleni bosszúintézkedések felülvizsgálatára” Szijjártó Péter szerint, a külgazdasági és külügyminiszter Washingtonban kedden arról beszélt, az amerikai kormányzat részéről százszázalékos a nyitottság az intézkedések felülvizsgálatára és megszüntetésére. Szijjártó Marco Rubio amerikai külügyminiszterrel tárgyal Washingtonban, a Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint egyeztettek a kétoldalú gazdasági együttműködés kérdéseiről, és sorra vették a Joe Biden vezette kormányzat utolsó időszakban hozott intézkedéseit, melyek a KKM szerint „egyértelműen a politikai bosszú szándékával születtek meg annak érdekében, hogy ártsanak Magyarországnak, s aztán ártsanak a jövőbeni magyar-amerikai kapcsolatoknak”.
Szijjártó a bosszúintézkedések alatt részben a Paks II-t is érintő szankciós intézkedéseket, részben Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetőjének szankciós listára kerülését érti: „Itt vannak szankciós intézkedések, amelyek a magyar energiabiztonságot illetik akár a földgázvásárlás, akár a nukleáris energia terén, de itt van Rogán miniszter úr szankcionálása is”, mondta.
Szijjártó szerint az összes ügyben megindították a szükséges jogi folyamatokat, és beszéltek egy beruházási együttműködésről, illetve a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodásról is. „A mai napon a külügyminiszter kolléga is regisztrálta annak a fontosságát, hogy ezt a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodást újra megkössük és életbe léptessük”, közölte Szijjártó, aki szerint bebizonyosodott, hogy az új amerikai vezetés barátként tekint a magyar kormányra, és fontos feladatának tekinti a kétoldalú kapcsolatok fejlesztését. „Ez egy barátságon és abszolút kölcsönös tiszteleten alapuló együttműködés, amely rendkívül eredményes lehet a következő időszakban.”
Rogán Antal január elején került fel a Különlegesen Kijelölt Állampolgárok és Blokkolt Személyek Listájára (SDN-lista), amire a magyar kormány úgy reagált, a döntés csak „a távozó, sikertelen amerikai nagykövet utolsó, pitiáner bosszúja”. Korábban részletesen foglalkoztunk azzal, hogyan születhetett meg ez a szankció, és az eset politikai kontextusát is elemeztük, illetve azt is megnéztük, mennyi ideig tarthat, amíg Rogán lekerül a listáról – feltéve, ha erre amerikai részről is megvan a politikai akarat. Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a január 23-i Kormányinfón arról beszélt, Rogán „belátható időn belül, még idén” lekerülhet a listáról.
Szijjártó kedden az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban is nyilatkozott, a külügyminiszter arról beszélt, „nem segít annak a szajkózása, hogy ki a hibás, ki az agresszor”. Szijjártó a Rubióval folytatott egyeztetés után üdvözölte, hogy az Egyesült Államok kormányzata minden konfliktus, nehézség ellenére kitart azon álláspontja mellett, hogy az orosz-ukrán háború nem folytatódhat. Szijjártó arról is tájékoztatta Rubiót, hogy „Európában, főleg annak nyugati felében szervezkedés zajlik” Trump és a béketerve ellen.